OTURMA ODASI

Bir Oturma Odası Eklentisi

Bir oturma odası eklentisi, bir dizi yaşam tarzı sorununa ve aileler için alan sorunlarına cevap olabilir ve yeniden satışta evinizin değerine katkıda bulunabilir. Evinizde ailenizin ihtiyaçlarını karşılamayan bir oturma odası olabilir veya hiç oturma odası olmayabilir. Birçok yeni ev yalnızca büyük bir oda ile tasarlanmıştır. Bu tasarımlar sıradan bir yaşam tarzı için harika olsa da, daha resmi bir eğlence alanına ihtiyacınız varsa sizin için işe yaramayabilir. 1940’lardan 1960’lara kadar inşa edilen birçok ev, büyük oturma odalarıyla tasarlandı. Dinlenmek, televizyon izlemek, kitap okumak, müzik dinlemek ve eğlenmek için çok işlevli bir alan olan ailenin yaşadığı oda olarak tasarlandı. Kuşkusuz birçok insan aile yaşam alanı olarak oturma odası ekliyor,

İngiliz dilinde bir oturma odasının işlevi hakkında düşünmeye yardımcı olan bazı kelimeler vardır. Konukların karşılandığı ve ağırlandığı bir oda, salon olarak adlandırılabilir. Rahat bir sığınak, bir çekilme odası (veya misafir odası) olabilir. Çok işlevli bir alan bir oturma odası olabilir. Yeni mekanı tasarlarken vermeniz gereken ilk karar odanın işlevi olacaktır. Bu, alanın uygun boyutunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

İkinci soru grubu, mekanın nasıl yaratılacağına ilişkin kararlarla ilgilidir.

* Yeni oturma odanızı yaratmak için evinizin bir bölümünü yeniden şekillendirecek misiniz?

* Mevcut eve odayı ekleyecek misiniz?

* İki ayrı alan oluşturmak için mevcut büyük bir odayı böler misiniz?

* Yeni odanızda ne kadar alana ihtiyacınız var? Birincil aile yaşam alanı olacak mı?
Eğlenmek için küçük resmi bir oda mı olacak? Kaçmak ve dinlenmek için nispeten küçük ama rahat bir yer mi olacak? Yaşam tarzınız mekandan ne gerektiriyor? Bugün inşa edilen resmi oturma odaları, elli yıl önce tasarlananlardan çok daha küçük olma eğilimindedir.

İhtiyaçlarınız evinize bir ilaveyi gerektiriyorsa, duvarları yıkmaya başlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken birçok husus vardır. Aşağıdaki liste başlamanıza yardımcı olacaktır, ancak başarılı bir yeniden modelleme organizasyon gerektirir. Projenizin başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için Eksiksiz Yeniden Modelleme Çalışma Kitabı ve Düzenleyici almayı düşünün, daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

* Eklemeyi nereye yerleştireceksiniz?

Evinizin mimari tarzı hangi konumu gösteriyor gibi görünüyor? Arazinizin dış hatlarına uyacak en iyi yer hangisidir?

* Ekleme mevcut evi nasıl etkileyecek? Yeni odaya erişimi nasıl sağlayacaksınız? Yeni odadan evin diğer bölümlerine nasıl geçeceksiniz? Mevcut yapının oranları açısından bir ekleme nasıl görünecek? Çatı çizgisi evin diğer odalarının manzarasını olumsuz etkileyecek mi?

* Önerilen alanda arsanız üzerinde yeterli kullanılabilir alan var mı? Emlak hattına ne kadar yakın inşa edebileceğinizle ilgili yerel bina düzenlemeleri nelerdir? Bahçenizden gerekli miktarı bırakmaya istekli misiniz?

Ev ilavesi bir hafta sonu projesi değildir. İşi, ailenizin hayatında en az kesintiye neden olacak şekilde planlamak isteyeceksiniz. Yapısal değişiklikler yapacaksanız, bir mimara danışmak isteyebilirsiniz. Çatı ve duvar destekleriyle çalışmanız, çatının veya diğer duvarların ağırlığını hangi duvarların taşıdığını bilmeniz gerekecektir. Eklentinizi, evinizin dış görünümünü güzelleştirecek şekilde tasarlamak isteyeceksiniz. Bir plan üzerinden çalışmak, aynı zamanda maliyetli göz ardı etmekten kaçınmanıza da yardımcı olacaktır.

Dış yapı malzemeleri veya tasarım öğeleri için belirli gereksinimler

lisanslı profesyonellerin belirli iş türlerini (elektrik veya sıhhi tesisat gibi) gerçekleştirdiği gereksinimler için yerel bina kurallarını kontrol etmeniz gerekecektir. Mahallenizde çalışma konusunda uzmanlaşmış en iyi müteahhitleri bulmak için burayı tıklayın.

Yeniden modelleme planınıza dahil etmeniz gereken şeylerden bazıları şunlardır:

* Temel ve temel kazıları

* Duvarların kaldırılması

* Destekleyici kiriş veya kolonların yapımı ve montajı

* Çerçeveleme

* Kapı ve pencerelerin yerleştirilmesi ve montajı

* İzolasyon

* Şömine montajı

* Bölmeler, özel dolaplar, raflar veya depolama alanları yapımı

* Mevcut elektrik devrelerini yükseltme

* Elektrik prizlerinin, anahtarların, ışıkların, fanların vb. Konumlandırılması ve kurulması

* Isıtma ve soğutma akışı

* Döşeme seçimi ve montajı

* Ev teknolojisi özelliklerinin kurulumu

* Dış duvar yapımı – bir duvarcıya mı yoksa bir taş masona mı ihtiyacınız var?

* İç duvar yapımı – Alçıpan veya panel veya cam tuğla gibi bazı özel malzemeler mi kullanacaksınız?

* Boyama veya duvar kağıdı

Yeni oturma odanızı oluşturmanın her aşamasını planladıktan sonra

profesyonel yardıma ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz gerekecektir. Tüm işi kendi başınıza yapacak becerilere, deneyime ve zamana sahipseniz ve yerel bina yönetmeliğine uyuyorsanız, başlamaya hazırsınız demektir. Ancak yerel yönetim bazı işlerin lisanslı profesyoneller tarafından yapılmasını gerektiriyorsa veya tüm işi kendi başınıza yapacak becerilere sahip değilseniz, profesyonelleri işe alma ve işi planlama zamanıdır. Sınırlı beceriler veya zaman kısıtlamaları nedeniyle projenin sizin için çok kapsamlı olduğuna karar verebilirsiniz. Tüm işi profesyonelce yaptırmayı planlıyorsanız, tüm işi denetlemesi için bir genel yüklenici kiralayarak programları ve alt yüklenicileri yönetmenin risklerinden ve baş ağrılarından kendinizi kurtarmak isteyebilirsiniz.

Sonunda dikkatinizi yeni oturma odanızı dekore etmeye ve döşemeye çevirebilirsiniz. Odanın işlevi, zemin, duvar, tavan ve pencere uygulamaları için renk ve malzeme seçiminde size rehberlik edecektir. Daha resmi bir oda için daha soğuk renkler ve bir geri çekilme için daha sıcak renkler seçebilirsiniz. Evinizin tarzını yeni eke taşımak için renkleri, halı stillerini ve duvar kağıdını seçebilirsiniz. Örneğin çok modern bir ev, zemindeki seramik karoları vurgulu bir alan halısı ile gösterebilir. Geleneksel bir ev, parke zeminler gerektirebilir. Queen Anne tarzı bir ev, sizi belirli bir duvar kağıdı stili seçmeye yönlendirebilir. Ve odayı gerçekten özel kılacak o özel aksanı veya konuşma parçasını eklemeyi unutmayın.

Dikkatli planlama ve tasarımla, ailenizin yaşam tarzı ihtiyaçlarını karşılayacak bir oturma odası ilavesi oluşturabilirsiniz. Ekleyerek mevcut evinizin kaldırım çekiciliğini artırabilir ve evinizin yeniden satış değerini artırabilirsiniz. Oturma odası ilavesi, ihtiyaçlarınız için mükemmel bir alan yaratmak için mükemmel bir fırsattır.

Bir eve oda eklemek eğlenceli ve heyecan verici! Yerel bina kodları ve mevcut yapınızın mimarisiyle projeye getirilen kısıtlamaları anladıktan sonra hayallerinizdeki odayı yaratabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı