Salon Aydınlatma Seçenekleri Sizin İçin Çalışabilir

Salon aydınlatma seçenekleri Oturma odamızdan günlük olarak şaşırtıcı sayıda işlev bekliyoruz. Konuklarımızı şık bir şekilde barındırmalı, çocuklarımızı eğlenceli bir şekilde içermeli ve her şeyin sonunda stresimizi yatıştırıcı bir şekilde sakinleştirmelidir. Bu kadar çok talep söz konusu olduğunda, iç tasarım uzmanlarının, ilgili tüm çeşitli görevleri yerine getirmek için birden fazla oturma odası aydınlatmasının olmasını tavsiye etmesi anlaşılabilir bir durumdur.

Pek çok ev sahibi bu alan için çeşitli aydınlatmalara sahip olmayı tercih ederken, her katman farklı bir amaca uygun hale getirilmiştir, hangisinin en iyi oturma odası aydınlatma seçenekleri olduğunu bilmek zor olabilir. Bu makale, farklı oturma odası aydınlatma seçeneklerinde ve her birinin kullanımının en iyi olduğu zaman size rehberlik edecektir.

Ana Oturma Odası Aydınlatma Seçenekleri

Ana aydınlatma armatürü büyük miktarda ışık sunmalıdır. Bazı tasarımcılar bu geleneksel çözümden uzaklaşıyor olsa da, bu genellikle bir baş üstü armatürüdür. Bu armatür, birincil ışık kaynağı olmasının yanı sıra odaya estetik bir çekicilik katmalıdır çünkü odak noktası olacaktır. Odanızın dekoruna ve zevkine göre davetkar, cesur veya yaratıcı bir şey seçin, ancak doğal olarak dekoratif bir şey olmasına izin verin. Birçok ev sahibi, bu nedenle oturma ve oturma odasına avize veya sarkıt ve asma armatürleri takmayı sever.

Bununla birlikte, duvar aplikleri veya okuma lambaları gibi ek görev aydınlatması eşlik ettiği sürece üstten aydınlatmanın harika olduğunu unutmayın. Bu, gölge oluşturmaktan, parıltı oluşturmaktan ve göz seviyesinde yetersiz aydınlatma nedeniyle göz yorgunluğuna neden olmaktan kaçınmak içindir.

Görev Aydınlatması – Bulmaca, oyun, kağıt, tığ işi veya başka bir hobi gibi bireysel projeler üzerinde çalışmak için masa lambaları veya ayaklı lambalar kullanın. İdeal olarak, oturma odası lambaları aydınlatılan alanın biraz arkasına ve soluna veya sağına yerleştirilmelidir, böylece ışık kişinin omzunun arkasından gelebilir ve eldeki projeye ışık verebilir. Bilgisayarlar ve televizyon izleme için daha küçük parça aydınlatma armatürleri veya diğer düşük seviyeli aydınlatma maddeleri kullanın. Bu, parlamayı önler ve ekranın düzgün bir şekilde görüntülenmesini sağlar.

Duvar Aplikleri

Duvar aplikleri, özellikle daha büyük veya çok kollu çörekler olmak üzere harika ortam aydınlatması sağlar. Yukarıda belirtildiği gibi, aplikler ve geniş bir baş üstü armatürü mükemmel bir kombinasyondur.

Aksanlar ve Vurgulama – Üstten gömme aydınlatma veya raylı aydınlatma armatürlerine sahip bir şömineye dikkat çekin. Alternatif olarak, şöminenin her iki yanındaki duvar aplikleri hem şömineyi vurgulayacak hem de tüm oda için daha fazla aydınlatma sağlayacaktır. Nesnenin arkasına yerleştirilmiş bir yukarı ışık, kaideleri, heykelcikleri veya yer bitkilerini vurgulayabilir. Çok katmanlı asma lambalar veya duvar / tavan yıkama lambaları ile ek katmanlar ekleyin. Girintilere, köşelere veya boşluklara yerleştirilen vurgu ışıkları, belirli bir alanı veya parçayı vurgulayacak ve odaya daha geniş bir görünüm verecektir.

Oturma Odası Lambaları – Odanın etrafında çeşitli lambalara sahip olmak, oturup rahat bir atmosfer yaratmanın kolay bir yoludur. Akşam dinlenmeye hazır olduğunuzda, tavan ışıklarını kapatın ve biraz sakin bir süre için bu oturma odası lambalarını açın . Zemin ve masa lambaları da harikadır çünkü taşınabilir bir aydınlatma çözümü sunarlar; bu, belirli bir görev için daha fazla ışığa ihtiyaç duyulması halinde onları farklı bir alana taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

Son olarak, optimum oturma odası aydınlatma ambiyansını oluşturmak için emrinizde olan her şeyi kullandığınızdan emin olun. İster inanın ister inanmayın, buna duvarlar, kilimler, perdeler ve mobilyalar da dahildir. Koyu renkler, iyi planlanmış oturma odası aydınlatma seçeneklerinizi emerek etkinliğinin çoğunu yutar. Öte yandan yumuşak, parlak gölgeler, ışığı geliştirmeye yardımcı olacaktır. Evinizde ideal yaşam, eğlence ve dinlendirici alanı yaratmak için oturma odanızı dekore ederken bu tonlara sadık kalın.

Birkaç Oturma Odası Aydınlatma Seçeneği ve İpucu:

– Boyut sınırlaması olan evler için, gömme aydınlatma daha az yer kaplar ve alana daha geniş bir his verir.

– Gündüzleri olabildiğince fazla doğal ışık kullanın. En iyi kalitedir ve ücretsizdir! Büyük pencereleriniz varsa, ışığı dağıtmak için şeffaf perdeler veya camlı pencere camları kullanarak bunları büyütün.

– Sık sık baş ağrıları yetersiz aydınlatmanın bir göstergesi olabilir. Oturma odasında (kitap okumak, televizyon izlemek ve hobi yapmak arasında) gözlerinizi çok kullanacağınız için, göz yorgunluğunu önlemek için uygun miktarda ışık olduğundan emin olun.

– 4-8 farklı armatürle (bir oturma odası ayarı için ortalama) rahatsız olmazsanız, ana oturma odası aydınlatma kaynağınızdaki kısma anahtarının esnekliğinden yararlanacaksınız.

– Farklı tipte ampulleri birleştirmek de önemlidir. Armatürlerinizdeki oda ayarına uyması için halojen, floresan vb. İle sıcak beyaz ışıkları veya soğuk mavi ışıkları karıştırın.

Ilana Moore, internette bulduğu harika fırsatları kullanarak evini yenilemeyi seven bir kendin yap annesidir. Moore, biraz kadınsı bilgi birikimi ve biraz da şansla, kendisi ve ailesi için rüya gibi bir yuva yaratmak için ev iyileştirmelerinin harika dünyasında yolculuk ediyor. Bu makalede Moore, oturma odası aydınlatma katmanlarının önemini tartışıyor. Oturma odası lambalarından raylı aydınlatma armatürlerine [http://www.ontracklighting.com/track-lighting.php], doğru aydınlatmanın yaratabileceği farkı keşfedin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like